Arktik’te büyük meydan okuma: çıkar dengesi

Arktik’te büyük meydan okuma: çıkar dengesi

Arktik’te büyük meydan okuma: çıkar dengesi

Arktik’te büyük meydan okuma: çıkar dengesi Güçyetmez, Ferdi Küresel menfaatlerin yeni çatışma alanı Kuzey Kutbu. Bu anlamda Arktik’i, bölge ülkeleri ya da bölge dışı ülkeler kapsamına indirgemek basit kalabilir.

Çünkü, bölgede kıyısı olsun ya da olmasın Arktik’e taraf olan ülkelerin üye olduğu uluslararası kuruluşlar nedeniyle Arktik’e bağlantısı vardır. Bu durum bölgede yaşanan ve yaşanılacak olan olaylarında habercisi diyebiliriz.

Gelecekte yeni bir rekabet alanı olan Arktik’e Çin üzerinden teorik olarak yaklaşımda bulunduğumuz bu çalışmayı diğer çalışmalardan ayıran özellik ise ‘Hegemonya’ ya da ‘Güç dengesi’ kapsamında değil ‘Çıkar Dengesi’ üzerinden ele almış olmasıdır. Çalışma kapsamında Çin’in sadece Rusya ile değil diğer ülkelerle de politik bir tutum içerisinde olduğu konu edilmiştir.

Bu nedenle Amerika, Rusya ve Çin odaklı bu çalışmada, farklı teoriler üzerinden incelenme zorunluluğu gerekmektedir. Böylece çalışma içerisinde birçok teorik yapı incelenmiş ve veriler ile ispatlanmaya çalışılmıştır.