Dijitalleşen dünyada mahremiyet algısı ve örnek bir araştırma

Dijitalleşen dünyada mahremiyet algısı ve örnek bir araştırma Avcı, Özkan Mahremiyetlerin sergilendiği dijital dünyada yer alan yeni medya ortamları geleneksel iletişim araçlarına (radyo, gazete ve televizyon gibi) nazaran kullanıcısının söz sahibi olduğu monolog yerine diyaloğa dayalı ortamlardan oluşmaktadır. Mahremiyet kelime anlamı olarak gizliliği, özel alanı ifade eden bir kavram olsa da dijital dünyada dönüşüm geçirmiş ve herkese açık bir konuma gelmeye başlamıştır. Mahremiyetlerin yok olmaya başladığı dijital dünyada kültürel unsurlar iç içe geçmeye başlamış ve bireylerin benlik sunumlarıyla gözetlendiği bir teşhir sahnesine dönüşmüştür. Yapılan araştırmada toplumumuzdaki mahremiyet algıları, üniversite öğrencilerinin gözünden incelenmiş ve içlerindeki duyguları projektif teknikle dışa yansıtılmaya çalışılmıştır.

Dijitalleşen dünyada mahremiyet algısı ve örnek bir araştırma

Dijitalleşen dünyada mahremiyet algısı ve örnek bir araştırma Avcı, Özkan Mahremiyetlerin sergilendiği dijital dünyada yer alan yeni medya ortamları geleneksel iletişim araçlarına (radyo, gazete ve televizyon gibi) nazaran kullanıcısının söz sahibi olduğu monolog yerine diyaloğa dayalı ortamlardan oluşmaktadır. Mahremiyet kelime anlamı olarak gizliliği, özel alanı ifade eden bir kavram olsa da dijital dünyada dönüşüm geçirmiş ve herkese açık bir konuma gelmeye başlamıştır.

Mahremiyetlerin yok olmaya başladığı dijital dünyada kültürel unsurlar iç içe geçmeye başlamış ve bireylerin benlik sunumlarıyla gözetlendiği bir teşhir sahnesine dönüşmüştür. Yapılan araştırmada toplumumuzdaki mahremiyet algıları, üniversite öğrencilerinin gözünden incelenmiş ve içlerindeki duyguları projektif teknikle dışa yansıtılmaya çalışılmıştır.